• امروز دوشنبه 30 ارديبهشت 1398
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
  اخبار اخبار شمسا سراسر عراق، در شور و شادي برگزاري عيد فطر
   
   
   
   

  سراسر عراق، در شور و شادي برگزاري عيد فطر

  نامه الکترونیک چاپ

  مردم كشور عراق، عيد سعيد فطر را به‌عنوان يكي از بزرگ‌ترين اعياد اسلامي خود جشن مي‌گيرند و با آداب ‌ورسوم خاصي به استقبال اين عيد مي‌روند.

   

  اين روزها بازار تمامي شهرهاي عراق شلوغ و پرازدحام است. مردم براي خريد لباس و كفش تا پاسي از شب در خيابان‌ها بوده و براي يكديگر لباس، كيف و كفش نو مي‌خرند.

  امسال در كشور عراق رؤيت هلال ماه رمضان اختلافي با ايران نداشته و روز شنبه عيد سعيد فطر اعلام شده است. ميزان زكات فطره از سوي دفتر حضرت آيت‌الله‌العظمي سيستاني مبلغ يك و نيم عراقي در نظر گرفته‌ شده كه تقريباً به ميزان زكات فطره در ايران است.

  يكي از چيزهايي كه عيد فطر را در عراق از ديگر كشورهاي اسلامي متمايز مي‌كند، پخت شيريني «كليجه» به‌صورت دسته‌جمعي است. براي پخت اين شيريني اعضاي خانواده دورهم جمع شده و شيريني مي‌پزند.

  اين شيريني با تركيبي از آرد، روغن، شكر مخلوط با خشكبار، خرما و كنجد تهيه مي‌شود. پس‌ازآن در قالب‌هاي كوچك و بزرگ ريخته و مادر خانه آن‌ها را در داخل فر قرار مي‌دهد. در روز عيد مردم كه براي عيد و بازديد به خانه‌هاي هم مي‌روند، اين شيريني را به مناسبت آن‌كه فصل سرما باشد يا گرما با نوشيدني گرم يا سرد ميل مي‌كنند.