• امروز دوشنبه 24 خرداد 1400
 •  
   

  شرکت شمسا

  مشكلات ناشی از ناامنی و نبود اماكن اقامتی و حمل‌ونقل، تغذیه‌ نامناسب و قیمت‌های كنترل‌نشده، سازمان حج و زیارت را بر آن داشت...
  ادامه...

   
   
   
   

   


   
   
  اخبار اخبار عراق جلسه مشترك كميسيون عتبات عاليات برگزار شد
   
   
   
   

  جلسه مشترك كميسيون عتبات عاليات برگزار شد

  نامه الکترونیک چاپ

  جلسه مشترك كميسيون عتبات عاليات با هدف بررسي روش‌هاي مورد نياز براي توسعه كمي و كيفي برنامه‌هاي فرهنگي در دفتر نمايندگي بعثه‌ مقام معظم رهبري در كربلا برگزار شد.

   

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  شمسا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج ، حجت‌الاسلام والمسلمين رضا اسكندري نماينده بعثه مقام معظم رهبري، مصطفي قاسمي مدير دفتر سازمان حج و زيارت، محرم آهنگران مدير ستاد عمليات شمسا و دكتر ماشاءالله رضايي نماينده مركز پزشكي هلال احمر در عراق، روش‌هاي مورد نياز براي توسعه كمي و كيفي برنامه‌هاي فرهنگي را مورد بررسي قرار دادند.

   


  حجت الاسلام والمسلمين اسكندري در جلسه مشترك كميسيون عتبات عاليات كه در دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كربلا برگزار شد، بر استفاده از فرصت‌هاي زيارتي در راستاي توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي و ارائه برنامه‌هاي مناسب‌ براي زائران تأكيد كرد و گفت: در حال حاضر برنامه‌هاي فرهنگي در كربلا مناسب ارزيابي مي‌شود، اما بايد از ظرفيت نجف اشرف بيشتر استفاده كنيم.

  ضرورت بازبيني برخي برنامه‌هاي فرهنگي در عراق

  نماينده بعثه مقام معظم رهبري در عراق با طرح اين سؤال كه چگونه مي‌توان از فرصت‌هاي تبليغي در نجف اشرف با توجه به حضور زائران در مسجد كوفه، سهله، حنانه و صافي صفا به خوبي استفاده كرد، خواستار تنظيم برنامه مناسب فرهنگي براي زائران در اين زمينه شد.

  وي بازبيني برخي برنامه‌هاي فرهنگي و ايجاد شرايط لازم براي استفاده هرچه بهتر زائران از اماكن مقدس شهر نجف را ضروري دانست و تصريح كرد: برنامه‌هاي فرهنگي بايد به گونه‌اي تنظيم شوند كه زائران از نظر معنوي استفاده كامل را ببرند و در عين حال سبب خستگي آنان نشود.

  حجت الاسلام والمسلمين اسكندري بازديد از منزل تاريخي امام خميني (ره)، كتابخانه علامه اميني (ره) و كتابخانه علامه محمدباقر قرشي (ره) در نجف را به عنوان نمونه‌اي از برنامه‌هاي فرهنگي مناسب مطرح كرد و خواستار تدارك برنامه‌هاي فرهنگي به اقتضاي وضعيت سني و تحصيلي زائران شد.

  اولويت‌بندي برنامه‌هاي فرهنگي در زيارت دوره

  وي همچنين خواستار تعيين محتواي لازم براي ارائه خوراك فرهنگي به زائران در مسجد كوفه، سهله و حنانه شد و با بيان اينكه اعزام زائران براي بازديد از مرقد حر بن يزيد رياحي يكي از برنامه‌هاي مناسب فرهنگي است كه مي‌توان آن را مورد بررسي قرار داد، گفت: حر يكي از بهترين سوژه‌هاي تربيتي براي زائران است.

  پس از سخنان حجت الاسلام والمسلمين اسكندري، مصطفي قاسمي مدير دفتر سازمان حج و زيارت در عراق بر اولويت‌بندي برنامه‌هاي فرهنگي به ويژه در زيارت‌هاي دوره تأكيد كرد و گفت: برخي برنامه‌ها تناسبي با زيارت دوره ندارد كه مناسب است متناسب با زمان زيارت، برنامه‌ريزي جامعي صورت گيرد.

  نقش آموزش در اجراي مناسب برنامه‌هاي فرهنگي

  محرم آهنگران، مدير عمليات ستاد شمسا در عراق نيز خواستار برنامه‌ريزي مناسب در زمينه توسعه كمي و كيفي برنامه‌هاي فرهنگي شد به طوري كه زائران از زيارت و اماكن زيارتي يك مفهوم و معنا را درك كنند و با مفاهيم و معاني متعدد روبه‌رو نشوند.

  وي با اشاره به اهميت آموزش روحانيان، مداحان و مديران كاروان‌ها در ايران براي پياده‌سازي هرچه مناسب‌تر برنامه‌هاي فرهنگي، گفت: در تنظيم برنامه‌هاي فرهنگي بايد هزينه‌ها، زمان و مكان‌هايي كه زائران براي زيارت به آنجا اعزام مي‌شوند به خوبي مورد بررسي قرار گيرد.

  در پايان جلسه مشترك كميسيون عتبات عاليات كه هر هفته براي همفكري درباره يك موضوع ويژه تشكيل مي‌شود بر همكاري پيوسته نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري، نمايندگي سازمان حج و زيارت، مديريت ستاد عمليات شمسا و نمايندگي مركز پزشكي هلال احمر در عراق تأكيد شد.

  تاریخ انتشار:93/2/13-14:54